دانشگاه شیراز میزبان دومین همایش کشوری کانون های دانشجویی همیاران دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی کشور

دومین همایش کشوری کانون های دانشجویی همیاران با رویکرد اجتماعی شدن امر پیشگیری با حضور جمعی از مسؤولان کشوری و دانشجویان همیار کانون های دانشجویی سراسر کشور از هشتم بهمن ماه سال جاری به مدت سه روز در دانشگاه شیراز کلید خورد. تلاوت کلام اله مجید و پخش کلیپ دانشگاه شیراز، آغازگر برنامه های افتتاحیه این همایش بزرگ بود. دکتر حمید نادگران، سرپرست دانشگاه شیراز در ابتدای آیین گشایش دومین همایش کشوری کانون های دانشجویی همیاران ضمن خیر مقدم به مهمانان، بر مشارکت پویا و همه جانبه ی کانون های دانشجویی همیاران و ارتباط مستمر آنان با مراکز مشاوره تأکید و اظهار داشتند دانشجویان بهترین افرادی هستند که می توانند در جلوگیری و کاهش آسیب ها در دانشگاه ها، نقش مؤثری داشته باشند.

در ادامه دکتر ریاضی، معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و رییس همایش، با سپاس از مسؤولان برگزاری این همایش، مثال هایی پیرامون اهمیت برابری و عدالت اجتماعی، دسترسی برابر به فرصت های شغلی، تناسب تلاش و شایستگی در اخذ پست و مقام، ایراد و نقش پراهمیت پایبندی به ارزش های دینی و اخلاقی، اعتماد به سازمان ها و مشارکت در اجتماع را خاطر نشان نمودند. دکتر ریاضی، فراگیری و گسترش دانش و افزایش امید و مداخله در آسیب ها را از اهم وظایف همیاران و از ملزومات تبدیل مشارکت اجتماعی به یک خیزش فراگیر برشمردند. ایشان در پایان فرمایشات خود هم افزایی و افزایش انگیزه دانشجویان همیار را خواستار شدند.

خانم دکتر صادقی، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان و دبیر علمی همایش، با بیان انواع آسیب ها و استرس های دانشجویی، آموزش و حساس سازی همیاران را از مباحث مؤکد در دنیای امروز خاطرنشان کردند و توانمندی در روابط بین فردی را از ابزارهای مورد نیاز همیاران برای کمک به سایر دانشجویان برشمردند. ایشان خودآگاهی و ارتقاء شناخت در زمینه هایی مانند ایدز، سوءمصرف مواد مخدر، مدیریت ارتباط با جنس متفاوت، شکست عاطفی، آموزش های پیش از ازدواج، خودکنترلی و معنا در زندگی را از جمله سرفصل هایی عنوان کردند که دانشجویان فعال در کانون های همیاران باید در این زمینه آموزش های لازم را فرا گیرند تا بتوانند به سایر جامعه دانشگاهی، خدمات مشاوره ای ارائه نمایند.

سخنران بعدی همایش، دکتر افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، کاهش مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان را نه کاری شخصی و حکومتی بلکه کاری داوطلبانه و برگرفته از جوش و خروش های کانون های دانشجویی همیار عنوان و اضافه نمودند دانشجویان و کانون های دانشجویی در این راه به نوعی خودباوری رسیده اند.

دکتر افشار ضمن اشاره به ضرورت شکل گیری کانون ها در سنین پایین تر و در وزارت آموزش و پرورش به اهمیت پیاده روی خانوادگی، ورزش های همگانی، بازی ها و مسابقات بومی و محلی تأکید و این گونه فعالیت ها را نشانه ای از نگاه و گرایش حداکثری جامعه به مبحث نشاط اجتماعی دانستند و بهبود نشاط اجتماعی را در تعامل و همکاری با کانون های دانش آموزی و دانشجویی جویا شدند.

خانم دکتر ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنران پایانی مراسم افتتاحیه دومین همایش کشوری کانون های دانشجویی همیاران، بودند. وی با تقدیر از زحمات دانشجویان به عنوان فعالان پویا، جریان ساز و امیدبخش، این تعامل را منشأ خیر و برکت برای یکایک دانشجویان و جمیع دانشگاهیان معرفی نمودند و با اشاره به دوران دانشجویی به عنوان مهم ترین و لذت بخش ترین دوران زندگی، استفاده از تجربیات دینی را در راستای اعتلا و پیشرفت جامعه، مهم خواندند. دکتر ابتکار ضمن نامیدن دوران دانشجویی به عنوان “دوران خودشکوفایی”، نقش خطیر دانشجویان در تأمین مسیر و خط مشی در این دوران را حیاتی دانستند.

ایشان در ادامه بیان داشتند فضای مجازی در کنار این آسیب ها، می تواند به عنوان یک فرصت و ابزاری مناسب برای جریان آزاد اطلاعات و آموزش عمل نماید و در این راستا، موضوع امید و نشاط در برنامه های کلان دولت یازدهم و دوازدهم مورد تأکید قرار گرفته و از جنبه های مختلف از جمله محور اشتغال، توجه به فرهنگ و هنر و ایجاد زمینه لازم برای بروز خلاقیت ها اقدامات مؤثری انجام شده است.

از دیگر برنامه های روز اول همایش می توان به ارایه گزارش فعالیت کانون ها توسط دبیران منتخب کانون های دانشجویی مناطق یک تا ده و اجرای موسیقی اشاره نمود. لزوم پرداختن به آموزش همیاران سبب گردید تا در روز دوم همایش، دانشجویان همیار  در قالب کارگاه های آموزشی، تحت آموزش های لازم در حوزه های خودمراقبتی، تفکر نقاد، مداخله در بحران، بازتولید سرمایه اجتماعی، نشانه شناسی اختلالات روانی، کارآفرینی و پیشگیری از خودکشی قرار گیرند.

برنامه های اختتامیه همایش با پخش کلیپ فعالیت همیاران دانشگاه شیراز آغاز و با سخنرانی آقای دکتر غفاری، معاون فرهنگی وزرات علوم، تحقیقات و فنآوری ادامه یافت. ایشان  با تشکر از تمامی عوامل اجرایی همایش، نقش آفرینی همیشگی دانشجویان در عرصه های مختلف را خاطرنشان کردند و بیان داشتند نهاد دانشگاه همانند دیگر نهاد ها و سازمان های اجتماعی در وهله اول به عنوان نهادی علمی تلقی می شود ولی نهاد دانشگاه محدود به این سرمایه نیست. دانشگاه در عین حال نهادی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و کانون های همیاری مصداق و نشانه ای از وجود سرمایه های اجتماعی اند و همیاران، سرمایه هایی هستند که با حضور و انرژی آنها شاهد تولیدات بیشتر در عرصه های مختلف خواهیم بود .

دکتر محبوبی، معاون مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزرات علوم، حمایت از فعالیت های همیاری و مشارکتی و شنیدن دیدگاه ها و نظرات همیاران را از وظایف مسؤولان برشمردند و با اشاره به آمار حاشیه نشینی، معتادان و افراد مطلقه، لزوم تغییر سبک زندگی افراد را متذکر شدند. ایشان با بیان ضرورت نقش همیاران در کلاس های درس و خوابگاه های دانشجویی اظهار امیدواری کردند که نگاه به نظرات کارشناسی در سال های آتی، نگاه جدی تر گردد و بر همکاری مسؤولان امر در این زمینه تأکید نمودند.

مهندس پژوهش، معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس، پرداختن به بحث پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر را از اهم مباحث مطرح در حوزه آسیب های اجتماعی دانستند و خواهان همکاری و یکپارچگی آحاد مردم در این امر خطیر شدند.

تقدیر از مجریان اولین همایش همیاران و تقدیر از کانون های برتر از دیگر برنامه های مراسم اختتامیه بود. براساس ارزیابی داوران از پوستر فعالیت های به نمایش گذاشته شده در حاشیه همایش، پوستر فعالیت کانون های دانشجویی دانشگاه های تهران شعبه پردیس فارابی، ملایر و هنر اصفهان به عنوان پوسترهای ممتاز و پوستر فعالیت کانون های دانشجویی دانشگاه های ارومیه، بجنورد، مجتمع آموزش عالی فنی مهندسی اسفراین، علامه طباطبایی، تبریز، نهاوند، موسسه آموزش عالی کاوش شهرستان محمود آباد، الزهرا، سیستان و بلوچستان، صنعتی سهند، شهید باهنر کرمان، مراغه، گیلان، صنعتی اراک، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، مرکز آموزش عالی شهید رجایی اصفهان، ولی عصر رفسنجان، فرهنگیان استان کرمان، صنعتی هواپیمایی کشور و علم و فنآوری مازندران به عنوان پوسترهای نمونه شناخته شده و با اهداء لوح و جوایزی به رسم یادبود از آنها تقدیر و تشکر به عمل آمد.

پایان بخش این همایش سه روزه، قرائت بیانیه همایش توسط خانم مینا زارع (دانشجوی همیار کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی دانشگاه شیراز) و پس از آن خواندن سوگندنامه با گویش های مختلف بود.