همکاری اعضاء هیأت علمی دانشگاه شیراز در اجرای طرح پیام

مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز در راستای اجرای طرح کشوری “پیشگیری از مصرف مواد در محیط های دانشگاهی (طرح پیام)” چهارشنبه یازدهم مهرماه میزبان معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و معاونان دانشجویی و آموزشی دانشکده های مختلف دانشگاه شیراز بود.

در ابتدای جلسه، آقای دکتر رحیمی، رییس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، به ارایه گزارشی از فعالیت های مرکز مشاوره و نیز میزان شیوع مصرف مواد در دانشگاه شیراز در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور پرداختند و ضمن تشریح مراحل اجرای طرح کشوری پیشگیری از مصرف مواد در محیط های دانشگاهی خواستار همکاری و همدلی اساتید بخش های مختلف دانشگاه با احتساب امتیاز فرهنگی در این زمینه شدند.

در ادامه، اعضاء حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود پرداختند. آقای دکتر وطن خواه، معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده مهندسی مکانیک، با توجه به نیاز مبرم دانشجویان به خدمات مشاوره ای بر لزوم حضور مشاور و روان شناس به طور منظم در دانشکده ها تأکید کردند.

خانم دکتر البرزی، مدیر اجتماعی دانشگاه، پیشنهاد تشکیل کمیته ای متشکل از اقشار مختلف دانشگاهیان در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی را مطرح نمودند و قایل شدن امتیاز فرهنگی برای اساتید را منوط به همیاری اعضاء محترم هیأت علمی در این مسیر دانستند.

آقای دکتر میمندی که به نمایندگی از معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی در جلسه حضور داشتند، نیز بر آموزش تخصصی و آماده سازی اساتید قبل از اجرای طرح تأکید و داشتن نظم و تجربه کافی را لازمه انتخاب اساتید حاضر در این طرح برشمردند.

آقای دکتر میردهقان، معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده علوم نیز بر آموزش کلیه اساتید مشاور و ضرورت حضور آنها در کارگاه های روان شناختی و دقت و حساسیت بیشتر در امتیاز دهی به اساتید فعال تأکید داشتند.

در ادامه خانم دکتر شعله، سرپرست دانشجویی و فرهنگی دانشکده هنر و معماری، بر انتخاب اساتید محبوب دانشجویان جهت اجرای این طرح تأکید و اظهار داشتند در این حوزه می بایست افرادی آموزش ببینند که دغدغه رسیدگی به مسایل و مشکلات دانشجویان را دارند. دکتر طلایی، معاون آموزشی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، ارایه برنامه های پیشگیرانه در طولانی مدت و داشتن عزم راسخ در این زمینه بدون توجه به منافع فردی را از ملزومات اولیه اجرای طرح بیان داشتند.

آقای رمضان زاده، مدیر محترم امور دانشجویی دانشگاه شیراز از برپایی اردوهایی با حضور خانواده ها و همکاری آموزش و پرورش استان به عنوان یکی از برنامه های پیشگیرانه و مؤثر در این زمنیه یاد کردند. آقای نائینی، مدیر فرهنگی دانشگاه نیز در خصوص سبب شناسی مصرف مواد در محیط های دانشجویی، سؤالاتی مطرح و توسط آقای دکتر رحیمی پاسخ داده شد.

در اختتامیه این نشست، آقای دکتر واعظی، معاون دانشجویی دانشگاه، همراهی اساتید و دانشجویان در مسایل آموزشی و روان شناختی به منظور بهبود وضعیت کنونی دانشجویان را خواستار شدند و در نهایت مقرر گردید با هماهنگی معاونان دانشجویی و آموزشی دانشکده ها، اسامی اساتید علاقمند به همکاری در حیطه فعالیت های پیشگیرانه به مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز اعلام و سپس سایر مراحل اجرای طرح پیام، عملیاتی گردد.