برگزاری نشست تخصصی ارتباط زوجین: منبع آرامش یا درد و رنج؟

نشست تخصصی ارتباط زوجین: منبع آرامش یا درد و رنج؟ در تاریخ یکشنبه هفدهم بهمن ماه توسط مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز و با همکاری دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان به صورت آنلاین برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه که جمعی از مشاوران و متخصصان حوزه مشاوره خانواده حضور داشتند، دکتر چنگیز رحیمی، رییس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز و دبیر منطقه هفت مراکز مشاوره دانشگاه های کشور ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان، اهداف و ضرورت برگزاری این برنامه را بیان داشت.

دکتر ابراهیم نعیمی، سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، مطالب خود را با تشکر از دست اندرکاران این نشست آغاز و بر لزوم افزایش آگاهی و آموزش مهارت‌ها به افراد از طریق برگزاری دوره‌های آموزش پیش از ازدواج و نیز تولید محتواهای آموزشی، تشکیل کارگروه ازدواج، خانواده و پیشگیری از طلاق و اداره مشاوره سبک زندگی ایرانی اسلامی و نیز استفاده از تجارب ارزشمند دانشجویان (طرح تاد) تأکید نمود.

سخنران بعدی این نشست، دکتر بابک اسلام زاده، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی بود، ایشان  با تأکید بر عصر ارتباطات و تأثیر در روابط زوجین به بررسی تحولات جامعه و خانواده در دنیای مدرن، نقش تکنولوژی و اینترنت در خانواده، علل گرایش به رسانه (سرگرمی، آگاهی از جهان هستی، ارتباط اجتماعی و خودافشایی)، کارکردهای رسانه و چالش‌های عصر ارتباطات مانند رابطه فرزندان و والدین، رسانه و هویت، تغییر ساختارهای خانوادگی و زناشویی، جابجایی قدرت میان زوجین، همگن سازی و احساس تنهایی و انزوای اجتماعی پرداخت. همچنین ایشان به راهکارهایی مانند آموزش مبتنی بر پیشگیری، ایجاد برنامه تفریحی، تنظیم و مدیریت خواب، ایجاد صمیمیت پایدار، مرزبندی ارتباطات، توجه به نیاز‌های متقابل، به روز رسانی خواسته‌های متقابل زوجین و بررسی ابعاد اولویت‌ها و تعهد در رابطه به منظور غنی سازی روابط اشاره داشت.

در ادامه دکتر کیومرث فرحبخش، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، آسیب‌های روابط زوجی و لایه‌های زیرین ناسازگاری را مطرح نمود. ایشان سلب مسؤولیت زوجین از خود، ایجاد ذهنیت و حافظه منفی نسبت به یکدیگر، عدم درک و در نتیجه افزایش فاصله زوجین از یکدیگر را از جمله آسیب‌های شناختی ناشی از عدم حل تعارض دانست. دکتر مریم فاتحی زاده، استاد تمام گروه مشاوره دانشگاه اصفهان نیز با بیان آسیب‌های زناشویی و خانوادگی بر لزوم گفتگوی امن جهت بهبود روابط زناشویی تأکید نمود و لزوم افزایش مهارت‌های افراد برای بهبود رفتارهای ابرازی و حل تعارضات را خاطر نشان کرد.