برگزاری نشست تخصصی سانحه، آسیب یا رشد؟ با نگاهی به دو سال پاندمی کرونا در جهان

نشست تخصصی سانحه، آسیب یا رشد؟ با نگاهی به دو سال پاندمی کرونا در جهان در تاریخ دوشنبه بیست و دوم آذرماه با همکاری مرکز مشاوره دانشگاه های شیراز و صنعتی شریف و با حضور متخصصان این حوزه و جمعی از کارشناسان مراکز مشاوره دانشگاه های کشور به صورت آنلاین و به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه، آقای دکتر چنگیز رحیمی، رییس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز و دبیر منطقه هفت مراکز مشاوره دانشگاه های کشور ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان، اهداف و ضرورت برگزاری این برنامه را بیان داشتند.

خانم دکتر هدایتی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز اولین سخنران این برنامه بودند و به تشریح علایم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی افراد و واکنش های متفاوت آنها در مواجهه با تروما پرداختند. ایشان بر ارایه آموزش های لازم به جامعه و بهره مندی از تکنیک های مختلف روان شناسی برای مدیریت این اختلال تأکید نمودند.

سخنران بعدی این نشست، دکتر شیوا دولت آبادی، نایب رییس انجمن روان شناسی ایران، ابعاد پنجگانه رشد پس از سانحه (PTG) را بیان نمودند. دکتر دولت آبادی، دانستن قدر زندگی، برقراری روابط با دیگران، فراهم سازی امکانات تازه زندگی، توانمندی های شخصی و تغییر در فضای زندگی را پنج بعد رشد پس از سانحه برشمردند و تقویت آموزش های روانی به ویژه آموزش های گروهی جهت همدلی، پیوند و مراقبت بیشتر از یکدیگر از جمله پیشنهادات ایشان برای حرکت به سمت این رشد بود.

در ادامه آقای رحیمی نژاد، درمانگر و پژوهشگر روان شناسی مثبت نگر، رشد و بالندگی بعد از روان زخم را به عنوان فرصتی برای خلق معنا در زندگی دانستند و با توضیح انواع ملال به مفهوم سازی رشد پس از روان زخم، حوزه ها و فرایند تغییر و بازآفرینی معنای زندگی اشاره نمودند.

سخنرانی دکتر حمید یعقوبی، رییس مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی شریف و دیگر میزبان این برنامه، با طرح این سؤال آغاز گردید که آیا درد و رنج باعث می شود حال بهتری داشته باشیم؟ در ادامه، ایشان با پرداختن به پیامدهای کرونا و عوامل تأثیر گذار بر رشد پس از تروما، گزارشی از نگرانی ها و چالش های دانشجویان در بازگشایی دانشگاه ارایه نمودند.

دکتر ابراهیم نعیمی، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، در سخنان خود بر ارایه اطلاعات صحیح به دانشگاه ها برای از سرگیری فعالیت های خود، ایجاد پل ارتباطی بین خانواده دانشجویان و دانشگاه، راه اندازی جلسات مشاوره در سطح مناطق و بهره مندی از ظرفیت کانون های همیار سلامت روان تأکید و اظهار داشتند می توان با استفاده از پژوهش های کاربردی مختلف و نتایج حاصل از پایان نامه های دانشجویان به تسریع رشد پس از سانحه در دانشجویان کمک نمود.

در پایان این نشست، پیشنهاد گردید درس مهارت های زندگی با هدف توسعه فردی و توانمندسازی روانی بیشتر دانشجویان با جدیت و الزام بیشتر در سطح دانشگاه ها دنبال گردد.