دانشگاه شیراز میزبان وبینار تخصصی بین المللی گذار موفق از دانشگاه به بازار کار

وبینار بین­ المللی گذار موفق از دانشگاه به بازار کار، روز شنبه بیست و سوم بهمن ماه سال جاری به صورت مجازی با همت مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز، و با همکاری دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، انجمن یادگیری الکترونیکی ایران و مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی دفتر فنآوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز  برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر چنگیز رحیمی، دبیر منطقه هفت مراکز مشاوره دانشگاه های کشور و رییس مرکز مشاوره دانشگاه شیراز، ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان و بیان اهمیت برگزاری این وبینار، از حمایت های دفتر مشاوره و سلامت و نیز همکاری ارزشمند متخصصان این مراسم تشکر کرد و بررسی نیازهای بازار کار در زمان حال و آینده، نگاه به آموزش و محیط دانشگاهی متناسب با محیط کار و همچنین بررسی عوامل مؤثر بر تصمیم­گیری دانشجویان برای انتخاب حرفه و شغل را از اهداف برگزاری این مراسم برشمردند.

در ادامه، دکتر سید علی اکبر صفوی، استاد دانشگاه شیراز و رییس انجمن یادگیری الکترونیکی ایران، به سرعت پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات و همچنین به وجود آمدن صدها شغل بسیار متفاوت در دنیای دیجیتال طی چند سال آینده اشاره و بر این مهم تأکید کرد که فضای شغلی آینده بسیار متفاوت خواهد بود و در راستای این سرعت تغییرات، باید برای نیازهای آموزشی، ابزارها، روش ها و چالش های فرهنگی پیش رو برنامه ریزی نمود.

دکتر ابراهیم نعیمی، سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، نیز اطلاعاتی در مورد سیاست­های دفتر مشاوره و سلامت درخصوص مشاوره شغلی اعم از تعامل با سازمان فنی و حرفه ای برای برگزاری کارگاه های دانشگاهی مهارت آموزی، سخنانی را ایراد و بر لزوم توانمند­سازی کارشناسان و مشاوران شغلی تأکید کرد.

در ادامه مجدداً دکتر چنگیز رحیمی، درباره تجارب مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز در حوزه مشاوره مسیر شغلی و گام هایی که تاکنون برداشته شده از جمله ایجاد اشتغال و کارآفرینی این مرکز از ابتدای تأسیس آن تاکنون و همچنین راه اندازی واحد هدایت تحصیلی- شغلی و تربیت متخصصین در این حوزه، برقراری ارتباط با صنعت و ارایه راهکارها و مشاوره هایی درخصوص جایگذاری متناسب نیروی انسانی در موقعیت های شغلی بر اساس فاکتورهای روانشناختی، توضیحاتی  را بیان داشت.

دیگر سخنران این برنامه دکتر برات قبادیان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و معاون سابق آموزش و پژوهش وزارت صنعت و معدن و تجارت، به بیان راهکارهایی جهت کاهش معضل بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی پرداخت و خاطر نشان کرد تنها راه حل برون رفت از مشکلات بیکاری درخصوص دانش آموختگان دانشگاهی، داشتن نظام آموزش عالی تقاضا محور و مشارکتی است. در ادامه ایشان اظهار داشت آنچه امروز درمورد آموزش عالی کشور وجود دارد، نظام آموزشی عرضه محور می باشد و تلاش اکنون ما باید در این راستا باشد که دانشگاه در تربیت دانش آموختگان، نیاز بازار کار و از جمله صنعت را مد نظر قرار دهد.

دکتر بیژن نجفی، استاد دانشگاه پزشکی بیلور هوستون آمریکا و مدیر تحقیقات بالینی، به بیان لزوم داشتن دید آینده­نگر و مهارت شناخت و تشخیص نیازهای آینده انسان ها و حرکت در جهت برطرف سازی خواسته های آیندگان پرداخت. ایشان پیشرفت­های پزشکی در چند دهه آتی نظیر فراهم کردن امکانات هوشمند برای مراقبت از جمعیت رو­به­رشد سالمندان، هوشمند سازی مراقبت های پزشکی برای کاهش هزینه ها و امکان مراقبت های خانگی به جای مراجعات مکرر به مراکز درمانی را به عنوان مثال هایی از تشخیص نیازهای آینده بشر و اشتغال و سرمایه گذاری در این زمینه ها برشمردند.

در ادامه این وبینار که حدود سه ساعت به طول انجامید، میزگرد تخصصی با عنوان مهارت ها و افق های آینده بازار کار با مدیریت آقای دکتر سیدعلی­ اکبر صفوی و با حضور آقای دکتر سیدفخرالدین افضلی، مدیر دفتر امور فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز، آقای دکتر علی­ یار جوادی، استاد وابسته به دانشگاه درسدن آلمان و محقق ارشد مرکز تحقیقاتی هلمهولتز آلمان و آقای دکتر ارسلان صفری، استاد دانشگاه قطر و متخصص حوزه مدیریت و کارآفرینی، برگزار گردید. در این میزگرد، متخصصان به بیان دیدگاه­ها و راهکارهای خود درخصوص اشتغال پرداختند. آموزش کاربردی در دانشگاه ها، ضرورت ارتباط دانشگاه با صنعت، وجود برنامه های ترکیبی با دپارتمان های مختلف در دانشگاه­ها جهت نوآفرینی و خلاقیت بیشتر، افزایش ایده های نو در حوزه کارآفرینی و لزوم افزایش مهارت­های کارگروهی جهت بهبود اشتغال دانش­آموختگان دانشگاه ها از جمله مواردی بودند که در این میزگرد مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در پایان این برنامه، دکتر چنگیز رحیمی با تشکر از مدعوین و سخنرانان جلسه و همه دست اندرکاران، با توجه به رشد چشمگیر و سرعت بالای فناوری اطلاعات و دنیای اینترنت و اثرات ناشناخته آن بر سلامت روان افراد، پیشنهاد برگزاری وبیناری درخصوص تأثیر سرعت رشد صنعت و تکنولوژی بر سلامت روان انسان ها را مطرح نمود.